Зміст:

  • Чи варто проводити терапію примусово
  • Як вчинити правильно
  • Чому наркозалежні відмовляються від лікування
  • Мотиваційна психотерапія – гідна альтернатива примусовому лікуванню наркоманії
  • Що являє собою ефективне лікування наркоманії

Як вилікувати наркомана без його згоди

З проблемою наркоманії стикаються багато родин. Позбутися її простіше на початковій стадії. Але, на жаль, хворі не поспішають звертатися до лікаря. Спочатку їм здається, що ситуацію можна виправити, і в ній немає нічого страшного. Коли усвідомлюють, що потрібно терміново заручитися кваліфікованою медичною допомогою, залежність уже заходить надто далеко.

Родичам теж непросто спостерігати страждання хворого. Часто вони замислюються над тим, як вилікувати наркомана без його згоди. Випробовують різні методи – від переконань до шантажу чи навіть підмішування в їжу та напої лікарських препаратів.

Слід зазначити, що жоден із цих варіантів не є ефективним. Тільки якщо лікування буде добровільним та усвідомленим, воно забезпечить отримання позитивного результату.

Чи варто проводити терапію примусово

В Україні медичні послуги можуть надаватися примусово лише за рішенням суду. Щоб направити людину на лікування до державного наркодиспансера, необхідно пройти певні етапи. Насамперед слід довести судовим органам, що наркозалежний може завдати шкоди собі чи оточуючим, тому він повинен цілодобово перебувати під медичним наглядом.

Але чи варто шукати способи, як вилікувати наркомана без його згоди? Наркологи переконані, що в цьому немає жодного сенсу. Як тільки пацієнт випишеться з клініки, він одразу повернеться до старих звичок. Неможливо допомогти людині, якщо вона цього не хоче. Важливо це розуміти.

Як вчинити правильно

Перебувати в суспільстві наркозалежного дуже складно. Він часто поводиться неадекватно, демонструє безпричинну агресію, обманює, краде, виносить цінні речі з дому. Якщо в нього починається ломка, він кричить, вимагає гроші на дозу. Життя родичів через це перетворюється на пекло. Не дивно, що вони шукають методи, як вилікувати наркомана без його згоди. Але тут потрібно діяти інакше – зробити так, щоб хворий сам захотів стати здоровим.

Досягти цієї мети допоможуть мотиваційні інтервенції. Від ідеї примусового лікування варто відмовитися з кількох причин:

  • Досягти судового рішення непросто. Доведеться шукати свідків, викликати поліцію та швидку для підтвердження неадекватної поведінки хворого тощо. Мало хто проходить цей шлях до кінця.
  • Примусове лікування малоефективне. Людина, яку госпіталізують проти її волі, відчуває ненависть до всіх, не хоче взаємодіяти з лікарями, відмовляється від спілкування з рідними. Вона просто чекає на той момент, коли знову зможе жити, як їй хочеться.
  • Позитивний ефект можливий лише в тому випадку, якщо залежний не має психічних порушень і не перебуває на етапі запущеної особистісної деградації. Проте через довготривале вживання наркотиків майже всі пацієнти мають проблеми такого характеру і не сприймають аргументів оточуючих.

Чому наркозалежні відмовляються від лікування

Обговорюючи проблему формування стійкої мотивації до лікування в осіб із наркотичною залежністю, необхідно зупинитися на причинах, через які вони не хочуть лікуватися. Адже якщо вдасться зрозуміти, що їх стримує і заважає прийняти правильне рішення, шанси на успішну терапію підвищаться.

Працюючи з наркозалежними, психологи найчастіше чують такі причини:

  • надія на те, що вдасться вилікуватися самостійно;
  • неприязнь до лікарів (іноді пов’язана з негативним досвідом у дитинстві);
  • відсутність віри у те, що наркоманію можна вилікувати;
  • небажання повертатися до нормального життя через емоційні травми;
  • страх перед зривами після попередніх невдалих спроб лікування.

Важливо переконати наркозалежного, що він має хороші шанси на одужання. Достукатися до нього родичам та знайомим складно – він не сприймає їхні слова всерйоз. Найкращі результати дає мотиваційна інтервенція, організована досвідченим психологом чи психотерапевтом.

Мотиваційна психотерапія – гідна альтернатива примусовому лікуванню наркоманії

Коли у психологів запитують, як вилікувати наркомана без його згоди, вони завжди відповідають однаково: «Ніяк». Не варто витрачати сили на примусові заходи. Єдиний спосіб змінити ситуацію – допомогти людині усвідомити проблему та змінити своє ставлення до неї.

Мотиваційні інтервенти приватних наркологічних центрів проводять прийом у стаціонарі, а також виїжджають додому до пацієнтів. Вони можуть приїхати навіть у тому випадку, якщо потенційний пацієнт цього не хоче – заявку на обслуговування можуть оформити родичі. Головна мета такої терапії – не змусити людину лікуватися, а допомогти їй самостійно прийняти правильне рішення.

Що являє собою ефективне лікування наркоманії

Лікування наркотичної залежності має відбуватися у стаціонарних умовах. Необхідно, щоб пацієнт постійно перебував під лікарським наглядом. Це пов’язано з тим, що під час розвитку синдрому відміни він не зможе контролювати себе.

Спочатку лікарі усувають «ломку». Для цього використовують крапельниці, методики апаратного очищення крові, деякі фізіопроцедури. Важливо, щоб людина якнайшвидше відчула себе краще. Якщо їй буде погано, вона не зможе нормально реагувати на лікарські призначення та може поводитися агресивно.

Після усунення синдрому відміни основна увага приділяється покращенню роботи всього організму. Під час наркотичної залежності виникають збої у функціях внутрішніх органів. Найчастіше ураженими виявляються нирки, печінка, серце, шлунок, кишечник, легені, органи репродуктивної системи.

Потрібно провести комплексну діагностику, яка дозволить визначити загальний стан організму. Це допоможе підібрати відповідні препарати для нормалізації самопочуття.

Наступний етап добровільного лікування наркоманії — це психотерапія. Сучасні лікарі приділяють особливу увагу корекції емоційного стану хворого та стабілізації його психіки. Важливо підвищити мотивацію до одужання, допомогти людині побачити перспективи здорового життя. Саме фахівці психологічної служби ефективно справляються з цим завданням.

Після цього проводиться кодування. Воно не може здійснюватися примусово — пацієнт має дати на це згоду. Якщо залежність викликана прийомом опіоїдів, можливе медикаментозне лікування, а у випадку інших видів психоактивних речовин — лише психотерапевтичні методи.

Після кодування позбутися наркотиків стає набагато простіше. Вони перестають займати думки людини та впливати на її поведінку.

Завершальний етап лікування наркоманії — реабілітація. Вона спрямована на формування навичок здорового способу життя та адаптацію до нових умов. Реабілітаційний період триває від одного до двох років. Важливо не припиняти цей процес завчасно, оскільки це підвищує ризик рецидиву.

Телефонуйте і ми вам допоможемо:

(099) 343 58 55

(097) 172 27 10